Nowoczesne technologie przemysłu mody w CKZiU w Sosnowcu
Uczniowie Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w CKZiU w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 z początkiem nowego roku szkolnego mogą zdobywać i doskonalić swoje umiejętności zawodowe w nowoczesnych pracowniach z branży modowej, powstałych w ramach realizacji projektów unijnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – II etap” oraz „Model współpracy szkół zawodowych ze szkołami wyższymi w zakresie kształcenia w zawodach z grupy branżowej tekstylno-odzieżowej dla zawodu technik przemysłu mody”.
Pracownie zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia dostępne obecnie na rynku przemysłu mody. Baza dydaktyczna branży modowej CKZiU zyskała nowoczesną szwalnię, krojownię, wyposażone, m.in. w stół krojczy z automatyczną lagowarką, krajarkę z nożem taśmowym, maszyny szwalnicze, podszywarkę, dziurkarkę, renderki, owerloki, hafciarkę, zestawy prasowalnicze oraz stanowiska do komputerowego przygotowania produkcji odzieży wraz z oprogramowaniem InvenTex CAD/CAM oraz ploterem do wydruku szablonów w naturalnej wielkości. Łączny koszt zakupionego wyposażenia wynosi ponad 240 tysięcy złotych.
Przy wyborze asortymentu CKZiU na bieżąco współpracowało z otoczeniem pracodawców, celem zapewnienia zgodności planowanego doposażenia z najnowszymi technikami i technologiami, dzięki czemu uczniowie zdobędą doświadczenie i umiejętności praktyczne doskonale dopasowane do rynku pracy.
Z powstałej infrastruktury będą korzystać nie tylko uczniowie, słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz nauczyciele z CKZiU, ale także osoby kształcące się w branży modowej z województwa śląskiego, a w szerszej perspektywie także z terenu całej Polski.
Centrum w oparciu o uruchomione pracownie planuje, m.in. wprowadzanie nowych specjalizacji zawodowych zgodnych z rekomendacją pracodawców, organizację dla uczniów oraz nauczycieli szkoleń podnoszących umiejętności i kompetencje, wykraczających poza realizację podstawy programowej w nauczanych zawodach czy uruchomienie kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla osób dorosłych, które chcą zdobyć dodatkowe uprawnienia, przekwalifikować się bądź poszerzyć i uzupełnić kwalifikacje.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!